Dert Anlatma Rehberi

Çoğu zaman evini yaptıranlar bize gelip yakınır, "ben bunu dedim usta başka bir şey yapmış."Sebep belli, sizin dilinizle mimari dili çok farklı ..Doğru bilgi ve ne istediğinizi anlatmak için en gerekli terimler bu sayfada ..belki bu rehber işinize yarar:))) Siz sorun ben yazayım...

Sorularınız için mail atmanız yeterli:)    tulgunb@gmail.com


-------------------------------------------------------------------------------------------
Alçı: Alçı taşını özel fırınlarda ısıtıp bağlı bulunduğu kristal suyunu uçurarak ve kalan kalsiyum sülfatı toz haline getirerek elde edilen gereçtir.Evlerde çatlak, patlak ...vs ustalar genelde her yere uygular.Alçı su ile karılınca katı ve sert olur o yüzden de hem yapılarda hem de  heykelcilikte kullanılır.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Derz:Taş ,seramik ..vs döşenirken arada kalan boş aralığa denir.Derz dolgusu ile de bu boşluklar dolar.

 -------------------------------------------------------------------------------------------

 Laminat Parke:

Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak ,sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir.
Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak ,sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir.
1950 li yıllarda üreticisinin adı ile formika olarak tanıştığımız laminatın kullanımı Türkiyede son derece yaygınlaşmıştır.
Laminat malzeme üç grupta incelenir ;
1. HPL yüksek basınc laminatı
2. CPL sürekli basınc laminatı
3. DPL direkt preslenen laminatlar
HPL grubuna giren laminat parkenin yüzeyi termoset esaslıdır.Bu özellik termoset reçineden kaynaklanır.Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği ısı ve basınctan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır.Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.
Laminat parkenin temel yapısı ;
1. Overlay : Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakadır.Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.
2. Desen kağıdı :Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.
3. HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına gore kansorejen madde ihtiva etmemelidir.
4. Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.
Montajı temizliği ve bakımı kolaydır,enk ve doku çseçeneğ çoktur
Darbelere sıvı temizlik maddelrine aşınmaya çizilmeye güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka otel alışveriş merkezlari ve tüm işyerleri için son derece uygundur. Laminat parkeyi secerken dikkat edilmesi gerekenler. 1.Kullanmayı düsündüğünüz ortamın trafik yoğunluğuna uygun dirençte olmalı. 2.ISO 9002 Belgesine sahip olmalı. 3.Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile satılan bir malzeme olmalı.Bir malın avrupa ülkesinde üretilmiş olması o malın avrupa ülkelerinde satılıyor ve kullanılıyor anlamına gelmez. 4.Üzerinde daha önceden kullanılan aldatmaca yapılabilen devir sayıları değil yeni normlara göre(altta) saglamlık derecesi belirtilmelidir.(bir adam bir işyeri gibi) 5.1 m3 te kac Kg. HDF kullanıldığı belirtilmeli.Bu malzmenin yoğunluğu hakkında bilgi verir.Malzemenin kalınlığı değil yoğunluğu önemlidir. 6.Üzerindeki 10 yıl garanti gibi yazılara aldanmamalı satıcının verdiği güvene dikkat edilmelidir.Bazı malezmelerin üzerinde 10 yıl garanti yazar fakat belirli bir sabit oda sıcaklığında paketleri açılmadan saklanması dudrumunda geçerlidir.

--------------------------------------------------------------------------------------------
 Lamine Parke:

Masif ahşap tabakalardan oluşan % 100 doğal bir üründür. Masif ahşap malzemelerin 3 kat çapraz döşemeli katmanlarından oluşur. Üst katmanda sert ağaç, orta ve alt katmanda yumuşak ağaç malzemeler kullanılır. Katmanlar arası birbirine çapraz şekilde preslenerek yapıştırılmıştır. Üst yüzey 6 kat cilalı olarak satışa sunulmaktadır. Masif ahşap malzemelerin 3 kat çapraz döşemeli katmanlarından oluşur. Üst katmanda sert ağaç, orta ve alt katmanda yumuşak ağaç malzemeler kullanılır. Katmanlar arası birbirine çapraz şekilde preslenerek yapıştırılmıştır.Masif parkede yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir. Ortamdaki ısı ve nem değişiklikleri neticesinde parkede şekil bozuklukları oluşmaz ve bu sayede parke aralarında açılmalar ve zeminden kopmalar meydana gelmez. Yapıştırma yüzer sistem döşemeye elverişlidir. İlk döşemede sistre ve cila gerektirmez ve sonrasında masif parkeler gibi aynı sayıda sistre cila yapılabilir. Masif ve lamine parkelerde sistre yapılabilir bölüm parkelerin birbirlerine birleşmesini sağlayan lamba zıvananın üstünde kalan yaklaşık 4 mm lik bölümdür. Bu bölüm masif ve lamine parkelerde marka ve modele göre değişiklik gösterse de hemen hemen aynıdır. Lamine parke bazı ağaç cinsleri haricinde (kayın ve kanada akçaağacı gibi) yerden ısıtmaya uygundur. Yerden ısıtma sistemlerde yüzey ısısı 26-28 dereceyi aşmamalıdır. Bunun üzerindeki ısılar hem parkeleriniz ve evdeki diğer ahşap eşyalarınızın, hem de sizin sağlığınız için uygun değildir.

 -------------------------------------------------------------------------------------------

Pergola: Ahşap veya demir malzemeden yapılmış ,dikme ve kirişlerden oluşan, ızgara görünümü veren gölgelenme elemanı. Üstü açık veya yarı açık olur ve genellikle üstüne  sarmaşık dolanarak bitkiden gölge elde edilir.Üstelik yaz aylarında altında çay keyfi de başka olur:)---------------------------------------------------------------------------------------------
Rabıta :Bildiğimiz masif-ahşap parkedir kendisi.Bir yere parke döşetecekseniz  en pahalı ama  en ömürlük olanı Rabıtadır.Defalarca sistire yapılabilir,çok derin çizikler bile sistire ile yok edilir.----------------------------------------------------------------------------------------------
Sistre: Eski yüzeyi  bir miktar kazımak. Özellikle parke ve yer döşemelerinde uygulanır. Zımparalamak diye de düşünebiliriz,ahşap parkeleri korumak için de  sistire üstüne cila atılır.