SİGARA SAĞLIĞA ZARARLI AMA TASARIMA DAHA ÇOK ZARARLI!!!

Aslında  yeni tasarım bir ürün yazma amacıyla oturdum bu gün  bilgisayarın başına ama yazmaya kalmadan öksürük nöbetim başladı, dün  bir müşteri ile kendi mutfağında bir görüşme yaparken maruz kaldığım nikotin kokusu yüzünden... Sigara mı dediniz, ne alaka mı??

Bilenler bilir bilmeyenler için yazayım. Alerjik astım mevcut bende, özelikle sigara dumanı öldürüyor, boğuyor da, bir de onun kokusunu da aldığım zaman rahatsız etme yolunda ilerliyor.  Gece tüm solunum yollarım kapanıp boğulma  nöbeti geçirince  çok dualarımı alıyorlar  zevk için içenler.
Tasarımla ne alakası var ??  Tasarım ve mekanla çok alakası var.

 Örneğin  bir mutfak tasarlamışım,  kullanıcı kendini fit, zinde hissediyor, her yer temiz taze,  parlak yüzey,.,Atmosfer aydınlık, ferah ,  hijyenik, sağlığınıza orada kavuşup  sevdiklerinize yemekler  hazırlayacağınız mis gibi bir atmosfer....  deri kumaşlı sandalyeler.  Tazelik kokusunu düşündüğünüzde bile hissedebiliyorsunuz..

Buraya kadar çok  güzel sonra bir anda   sigara içen biri mutfağı kullanmaya başlıyor  "bir şey olmaz canım ben kafamı pencereden çıkarır içerim" diyen  kullanıcının mekana verdiği zararı farkında mısınız? sadece nikotin kokusu o atmosferi yerle bir eder zaten.  üstünüze sinmiş sigara kokusu,  sandalyeye oturunca koku kumaşa da siniyor E bir de tasarımda renk doku, koku ve thermal ısı çok önemli diye baz alırsak, pencereden sarkarak zaten içerinin ısısını değiştiren  sigara içici, genelde şu savunmayı yapıyor" e canım içeriye de taze hava girdi, havalandı". E adama sorarlar oksijeni bol dağ evindeki mutfağında mı sigara içiyorsun da içeriyi havalandıracaksın, eğer  ev oradaysa zaten neden  sağlıksız yaşamaya devam etmeye ısrar ediyorsun.??

İşin  tasarım kısmındayım , sağlık bölümüne girmiyorum zaten.  Sen şimdi o  mekana  milyarlarca para yatırım yaptın, temiz olsun,  kendimi rahat hissedeyim, sağlıklı, mutlu olduğum bir mekan olsun diye, nano teknolojik, hijyenik her türlü malzemeyi kullandın.. SONRA?  Gittin  bir dakika bile sürmeyen ama kendisi ve kokusu zor geçen siagara alışkanlığını  yaşadığın mekanda sürdüreceğim diye  her  kuşunu  çöpe attığın bir mekanın oldu. GÜLE GÜLE İÇ ARTIK O SİGARAYI , dergilerde görüp, yılarca hayal ettiğin aynı mekanı yaptırdığın halde  alamadığın haz için..