İ N S A N Olduğumuzu Hatırlamak!

Ne desem boş, ne yazsam boş...Öyle bir hafta yaşıyoruz ki ,çok acılar çekiyoruz. Güzel Türkiyem'de bir çok ailenin ocağı alevler içinde.Aklım almıyor o kadar insan,asker, polis katliam gibi hain pusularla yok edilirken.Böyle bir haftada  bir konu yazıp yazmamak konusunda düşünürken bir ürünle karşılaştım.  Devamlı düşünüyordum ne yapmak lazım, nasıl bir çözümle barış, huzur ve refah içinde yaşayabiliriz diye....İşte tam da bu sırada...Tek çaresi var huzurun, barışın, refahın; İ N S A N olduğumuzu hatırlamak ve hatırlatmak ; yaptığımız her şeyin hesabını vereceğimizi bilerek ,her an hatırlayarak-hatırlatarak yaşarsak zaten bu kadar kötülük, ayrımcılık,katliam, nefret, hırs..vs hepsi bizden uzaklaşır.Umuyorum....Bir gün gelip öldüğümüzde arkamızdan soruyorlar ;"İyi bilir miydiniz? Hakkınızı helal ediyor musunuz?...Bu soruların cevabı bizim seçimlerimizle oluşuyor. Seçimlerini insan olma yönünde kullananlardan olmak en büyük duam! 

Tam da bunları  yazmayı düşünürken bu ürünü gördüm,o anda çok ironik geldi. Mr Jones saatlerinde bir tasarım...Akrep ve yelkovanın üstünde her baktığınızda, her saniye ilerlediğinde size hatırlatma yapıyor "Hatırla, öleceksin!". Yaşamın her saniyesini bunu hatırlayarak geçirirsek, iyi ve barışa yönelik işler yaptığımızda yaşam daha da çok siner içimize, daha derin ve huzurlu nefes alırız.

15 yorum:

Adsız dedi ki...

Canım arkadaşım, dostum, ortağım, kardeşim;

" Seçimlerini insan olma yönünde kullananlardan olmak en büyük duam"
demişsin ya hani? Bu duanın üzerine söylenecek bir kelime dahi bulamıyorum! Öyle güzel özetlemişsin ki yazında hayatı, dünyayı, insanlığı, tüm yaşanan bunca acıyı! Tüm kalbimle , tüm ruhumla duana amin diyorum ve "Yaradan her seçimimizde bize insan olduğumuzu hatırlatsın" diye duana eşlik ediyorum! İnsan olmayı başardığımız gün , yeryüzü cennetine kavuşacağız. Ve ne kadar ironikte olsa o saatlerden hepimize lazım! O güzel yüreğine , emeğine sağlık, yine beni alıp götüren bir yazı ve ürün paylaştığın için - züleyha-

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

oyyyy oyyy sen cok daha derin felsefeden yazmıssın, ben de amin diyorum, cok acıdı içimiz bu sefer, İ N S A N olalım yeniden, amin!

CENGİZ B dedi ki...

" İNSAN OLMAK " sözcüğünü kimileri bir çok yaratık arasında, anatomi ve fonksiyon olarak çeşitlerden sadece biri olarak, bir tür tarifi olarak alıyor.. O tarifi esas alırsak bitki, ot, taş, su, insan, vs vs türler..

Oysa biz de İNSAN isek ve diğer yaratıklardan açık ara farkımız varsa bu fark, DUYGU'ya, AKIL'a, VİCDAN'a, HOŞGÖRÜ'ye, SEVGİ'ye ve SAYGI'ya sahip olmak olmalı..

Ama cisim olarak bazıları İNSAN GÖRÜNÜMÜNDE olsa da vicdanlarını vicdansızlıkla, duygularını acımasızlıkla, sevgilerini nefretle, umutlarını da hırs ve kin ile değiştirmiş durumdalar..

Ve ne yazık ki bu tür İNSAN GÖRÜNÜMLÜ CANAVARLAR bazen politikacı, bazen terörist, bazen tüccar kılığına bürünmüş olabiliyor... Ve Dünya'daki 10'larca devletten birisinin vatandaşlık kimliğini de taşıyabiliyor..

Bence bize düşen, AKLIMIZI KULLANARAK DUYGULARIMIZI VE HAREKETLERİMİZİ KONTROL EDEBİLMEYİ BAŞARMAK ve İNSAN KILIKLI CANAVARLARLA BIKMADAN, USANMADAN AKIL SAVAŞINI SÜRDÜRMEK..

Bulduğun saat tasarımı çok güzel ama bir o kadar da insana grilikler aşılıyor.. Saatin yeni versiyonlarında AKLINI KULLAN..HIRSLARINA KAPILMA... SEVGİ'yi İSTİYORSAN SEVMEYİ BAŞAR.. gibi sloganları da yazmak lazım :)

Öte yandan SÖZLERİNİN HER HARFİNE ŞAPKA ÇIKARIYORUM... Yüreğine sağlık !!

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

Teşekkür ederim bu güzel yazı için...Tam da bu konunun üstüne Türkiye de , Van da yaşanan depremde aslında herkesin ne kadar İNSAN olduğunu da gördüm ve sevindim, sosyal medyada ortalık karıştırıcılar hariç, herkes seferber oldu etrafımda(Siz de dahil-ayrıca teşekkürler), devamlı yardım kolileri hazırlanıyor, gece organizasyonlarla gönderiliyor, evini acanlar, azcık maaşını paylaşanlar...vs. Bunlar inancımı kuvvetlendrdi, Allah Van daki yakınlarını ve her şeyini kaybetmişlere sabır ve kolaylık versin, ben kendi adıma, her şekilde de her yere koşup yardım yapmaya çalışıyorum ve görüyorum ki bütün Türkiye'de kenetlenmiş yardım ediyor.İçimizdeki insanlığın yaşadığnı görmek beni çok umutlandırıyor. Bu arada oturdukları yerden vay efendim o öle dedi bu böle dedi diye yazı paylaşanların ise bilgisayarın başından kalkmadan nerede ne provakasyon varsa o yazıları paylaştığını ve İNSAN olmaktan çoktan çıktıklarını üzülerek görüyorum ama çok küçük bir azınlık oldukları için de mutluyum..Sevgiler.

TASARIMIN BÖYLESİ dedi ki...

NE GÜZEL BİR BLOG, NE KADAR TEMİZ KALPLİ BİR BLOG SAHİBİ VE NE GÜZEL YORUMLAR YAZAN BLOG TAKİPÇİLERİ. ÇOK İSTİFADE ETTİM. BAŞKA SÖZÜM YOK...

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

Çok teşekkürler...Biz de sizin güzel ve ilginç paylaşımlarınızı takip ediyoruz..

papilo dedi ki...

Canım kuzenim, tün duygularımıza tercüman oldun, öpüyorum güzel yanaklarından,
sevgilerimi gönderiyorum özlemle...

Crebro dedi ki...

Haklısın gerçekten...

Sheydosh dedi ki...

Tüylerimi diken diken eden bir tasarım... Zaten birkaç bin insana hediye edilse bu saatler, eminim kimi şeylerde gözle görülür bir değişim yakalanır. Zira insanlar, öleceklerini unutmayı tercih ettikleri için kötü oluyorlar. Bu dünyalık sanıyorlar her şeyi, bu dünya ebedi zannediyorlar. Halbuki hepimizin son durağı aynı, hepimizi alıp götürecek olan da... Kim olursak olalım "Unutmayalım, bir gün öleceğiz!"

Harika bir çalışma olmuş, emeğiniz dert görmesin.

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

@PAPILO;
Canım kuzenim, güzel yüreklim, teşekkürler, ben de sizi çok özledim, öğlen yemeğinde buluşmayaazmettim başaracağız:)) öpüyorum hepinizi..

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

@CREBRO
Teşekkür ederim.

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

@Sheydosh

Teşekkürler bu güzel yorum için. Böyle yorumları okuyunca insan yalnız olmadığını, aynı düşünen birçok insanın varlığını hissediyor.

didem dedi ki...

Oyle guzel yaziyorsun ki...Su aralar cok uzulduk insallah aydinlik gunlere kavusalim artik.

Bir İçmimar'ın Mabedi dedi ki...

@ Didem;
Evet gerçketen çok zor haftalar geçirdik, umarım bundan sonrası daha iyiye gidecek. Sizler de iyi ki varsınız, benimle düşüncelerinizi burada paylaşıyorsunuz, destek veriyorsunuz, hepinize teşekkür ederim.