Odaya Bak Hizaya Gel!


"Çakma" Batman  odası  nasıl olurdu? derseniz, işte tam da  özenle hazırlanmış bir örnek.


Tasarımı kullanarak ticaret yapan bir fikir daha. Meşhur kahraman Batman!in odası (mı acaba? )Ama başarılı mı diye sorarsanız ,kocaman bir HAYIR derim..

 
Bu otel odası Taiwan daki Eden Motel in bir odası. İşin ticaret kısmı  çok iyi. 3 saatlik kiralama fiyatı 50 Amerikan Doları. Peki ya tasarım?Oldukça kötü,  yatak başı film kahramanının logosundan direkt alınmış. Duvarlara da beton efekti verilmiş, aynalarda da  oval geometrik şekil kullanılmış. Fakat ne atmosfer başarıyla yakalanmış, ne ışıklar doğru kullanılmış ne de kumaş ve detaylar “batman” temasıyla alakalı. Özellikle  bir banyo var ki,  ultra modern. Batman, yani yarasa adamın  banyosu böyle mi olmalı sizce? Filmdeki Batman!in hayatını bileniniz varsa, acaba senaristi Bob Kane  “Batman” i böyle bir yatakta yatırırmıydı ?J))


Peki ben neden hem eleştirip hem paylaşıyorum.Cevap çok basit: “Tasarım ne değildir ?“e örnek vermek için. Yanlış yapılanların atmosferi nasıl kalitesiz hale getirdiğini göstermek için. Çünkü bazı ticari kaygılarla bize sunulanların ;kopyalanmış ,tasarımla alakası olamayan,estetik anlayışı zayıf  ve tema ile alakasız, bütünlükten uzak olduğunu kavrayıp ,ayırdına varıp, gerçek tasarım ve tasarımcıların hakkını verebilelim diye…

Hiç yorum yok: